Lassan itt a nyár vége, és már egyre kevésbé fenyeget az olvadás veszélye, azért egy témáról már régóta szerettem volna beszélni. Ez az izzadás, ami természetes biológiai folyamatként nemcsak nyáron jelentkezik, hanem az év minden napján. Az izzadással mondjuk nincs is semmi gond, hiszen egy színtelen, szagtalan folyadék, hanem a kellemetlen illatokat a bőrön található baktériumok okozzák. Akárhogy is, megoldás kell, az ember ezért kitalálta a dezodort, de valahogy ez is félresiklott. Mi a baj a bolti deókkal azon kívül, hogy műanyag a csomagolásuk, és milyen alternatívák léteznek?
Izzadás, izzadtság, izzadtságszag
Mindenki izzad. Ez egy tény, természetes biológiai folyamat, ami alól senki sem tud kibújni és amit senki sem tud konrtollálni. A pórusokon át távozó izzadság azonban önmagában csak az éppen izzadó embernek tűnhet fel, a külvilágnak nem, hiszen valójában színtelen, szagtalan, összetevői pedig a következők: víz, só, fehérjék és olajok. Ahhoz, hogy már mások orra is kiszimatolja az izzadás tényét, szükség van a bőrön természetesen előforduló baktériumok 'áldásos' tevékenységére is. Ezek a baktériumok ugyanis az izzadsággal táplálkoznak, és ennek lebontása során keletkező mellékterméknek van jellegzetes, savanykás aromája.
Ha nincsenek bacik vagy nincs izzadság, akkor szagok sincsenek, így a jó öreg szappanos mosakodásnál nincs is jobb megelőzési mód. Persze nincs mindig lehetőség napközben letusolni vagy felfrissülni, úgyhogy itt jönnek be a képbe a dezodorok.
Dezodor történelem
A francia realista regények egyik visszatérő eleme, hogy felhívják a figyelmet az emberek kellemetlen kigőzölgéseire, rossz illatára, és ezen nem feltétlenül változtatott az sem, ha gazdag volt az illető, mert a fürdés sokáig nem volt a napi rutin része, golyós dezodorok meg pláne nem léteztek. Az első dezodor a Mum volt 1888-ban, amely cinket tartalmazott, de nem sokáig forgalmazták. A modern izzadásgátlók ősformuláját 1941-ben szabadalmaztatta Jules Montenier, és a Stopette nevű spray-ben alkalmazták először. Azóta pedig végtelen számú dezodor kapható a piacon.
Összetevők kibogarászva
A boltban kapható dezodorok bár mind azt ígéri, hogy más, mint a többi, alapvetően ugyanazokat a fő összetevőket vonultatja fel.
- Alumínium. Néhány évvel ezelőtt boszorkányüldözés indult az alumínium ellen, mivel a feltételezések szerint rákkeltő, elsősorban mellrák kialakulásáért tették felelőssé. Annyira sikeres volt ez a kampány, hogy a hagyományos gyártók is sok termékükből kivonták ezt az összetevőt. Valójában azonban eddig nem bizonyították az alumínium és a rák közötti kapcsolatot az American Cancer Society állásfoglalása szerint. Philippa Darbre, az angliai Reading Egyetem onkológus professzorának tanulmánya szerint azonban az alumínium „gén instabilitást” okozhat a mellszövetben, ezáltal támogathatja a már kialakult tumor növekedését.
- Alkohol. Elmaradhatatlan összetevője a dezodoroknak az alkohol, aminek egyik jellegzetes tulajdonsága, hogy szárít.
- Parabének. A parabéneket azért teszik a dezodorba, hogy meggátolják a baktériumok, gombák és penész kialakulását a kozmetikum felszínén, ugyanakkor kutatások bizonyítják, hogy ezek az anyagok hatással vannak az ösztrogén- és más hormonok termelésére. Bár a dezodorhasználat és a rák kialakulása között továbbra sem találtak közvetlen kapcsolatot, Heather Patisaul, Ph.D., a North Carolinai Egyetem biológia professzora azt mondja, aggodalomra adhat okot napi szinten ilyen közel alkalmazni a parabéneket a mellszövethez, mivel ez az ösztrogénre érzékeny, így a parabének hozzájárulhatnak a rák növekedéséhez. Dabre laboreredményei is arra utalnak, hogy a különböző parabének keverése felerősítheti hatásukat, ugyanakkor azt bizonyítani, hogy ez rákot okoz, vagy gyorsítja a növekedését, szinte lehetetlen, mivel egy nagyon komplex folyamatról van szó.
- Triklozán. Dezodorokban, izzadásgátlókban, pattanás elleni készítményekben használják a triklozánt, mivel megöli a baktériumokat a bőrön. Az évtizedekkel ezelőtti kutatások szerint nem jelent egészségügyi kockázatot, ám az újabb vizsgálatok azt mutatják, hogy befolyásolja az endokrin rendszert.
- Ftalátok. A ftalátok gondoskodnak róla, hogy a kozmetikumok illata felvitel után is az emberen maradjon, 'hozzá ragasztják' azt. Ugyanakkor negatívan hatnak a tesztoszteron hormon előállítására és felhasználására, ezáltal befolyásolják a férfiak nemzőképességét, és a magzati fejlődésre is hatással vannak.
- Illatanyagok. Hogy mit takar ez a gyűjtőfogalom, az üzleti titok minden esetben, de nagyon gyakran bőrirritációt és bőrbetegségeket, allergiát vagy ekcémát okozhatnak.
Forrás: Time.com
Kellően elriasztottalak a bolti dezodoroktól? Szuper! Akkor nézzük, mit kenhetsz a hónaljadra helyette.
Alapvetően a natúr dezodorok nem állítják meg az izzadást, tehát nedvességet biztosan fogsz tapasztalni, ezek a már említett baktériumokat igyekeznek természetes anyagok segítségével eltüntetni. A szódabikarbóna igazi csodafegyver, szagsemlegesítő tulajdonságának köszönhetően a természetes dezodorok alapösszetevője lett. Itt előáll az az érdekes helyzet, hogy ugyanazt kened a hónaljadra, amivel a kádat és a tűzhelyet tisztítod, de miért kellene túlbonyolítani?! Cink-oxiddal is gyakran találkozhatsz az összetevők között, illetve a másik sztáralapanyag a kukoricakeményítő, ami a nedvességet szívja fel. Emellett gyakran kókuszolajat, shea vajat, illetve a fertőtlenítő hatásáról ismert teafa olajat használnak ezekben a készítményekben.
Én nagyjából öt éve váltottam krémdezodorra, ebből adódóan már teljesen hozzászokott a bőröm ezekhez, de azt szokták mondani, hogy az első egy hónap egy átállási periódus, amikor úgy érezheted, jobban izzadsz, mint előtte, de ez ne tántorítson el. Az sem biztos, hogy elsőre megtalálod az igazit, de emlékszem tiniként mennyit ácsorogtam a DM-ben a dezodoros polcok előtt, szóval nem kell azonnal elkönyvelni, hogy hatástalanok a natúr dezodorok, egyszerűen mindenki teste másképp működik, ezért meg kell találni a megfelelőt. Azonban a betegségek, gyulladások, vagy akár még ételek is befolyásolhatják az izzadásodat.
Foltok
Nem észleltem sosem, hogy a krémdezodorok foltot hagytak volna a ruhámon, de van pár dolog, amire érdemes odafigyelni. Nem kell például ezekből hatalmas mennyiséget használni, elég egy kis körömhegynyit szétoszlatni a hónaljadon. Az is segíthet, ha vársz egy kicsit, miután bekented magad, hogy legyen ideje megszáradni a dezodornak a bőrödön.
Rengeteg márka készít már natúr dezodorokat, nem próbáltam az összeset, de valószínűleg nem is ismerem őket, ezért azokat gyűjtöttem össze, akikről tudom, hogy jók, ráadásul a csomagolás tekintetében is fenntarthatóak a termékeik.
Borza szappan
A legelső krémdezodor, amit használtam, az a Borza terméke volt olyan öt éve. Emlékeim szerint nem teljesített rosszul, de akkor még műanyagban volt, emiatt váltottam. Mostanra ez a probléma is elhárult, ahogy láttam már fémtégelyes kiszerelésben is kaphatóak a termékeik. A szódabikarbóna és keményítő mellett több vaj és olaj is van benne, így kókuszvaj, sheavaj és olívaolaj.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Fleur de lin
Az egyik legjobb krémdezodor, amit próbáltam, sőt, még izzadós fiú barátomnak is adtam belőle, és még ő is dicsérte, pedig elég problémás kérdés volt ez számára. A Fleur de lin deó illata nagyon jó, a csomagolás pedig szemet gyönörködtető. Fém tégelyben kapható, ami alapjáraton újrahasznosítható, de ha a zero waster következő szintjére szeretnél lépni, kérheted az újratöltést is. Kókuszolaj, finomra őrölt cink-oxid és szódabikarbóna, kukoricakeményítő, lavandula angustifolia illóolaj található benne többek között.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Napvirág szappan
Jelenleg a Napvirág deóját használom, és bár olvastam csoportokban olyan posztot, hogy a szerzőnek nem vált be, az én esetemben tökéletesen működik. Ez is mutatja, hogy nem mindenkinek ugyanaz válik be. Üvegben van, amit ahogy a korábbi cikkemben írtam, a márka visszavesz. Ez előny és hátrány is, mivel az üveg nyílása elég pici, és ahogy fogy a deó, nehezebb belenyúlni, emiatt összemaszatolódik a kezem, de én nem az a fajta vagyok, akit ez eltántoríthat. Hatékonyságát tekintve elégedett vagyok, még a nyári Városligeti jógázást is sikerrel vette. Összetevői: kókuszolaj, kukoricakeményítő, nátrium-hidrogénkarbonát, shea vaj, cink-oxid, szericit, cink-ricinole át, illóolajok.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
ArtNatura
Jókat hallottam még az ArtNatura dezodorjáról. Ez nem krém formátumú, hanem stiftes, de műanyag helyett papír csomagolásban van, tehát könnyű újrahasznosítani. Ami izgalmas, hogy az ArtNatura termékei tartalmaznak szenet, ami tisztít és fertőtlenít, illetve nyílgyökérlisztet, ami felszívja az izzadtságot.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon