Figyelemre méltó, ami az elmúlt években reggeli fronton végbement a gasztronómiában. Még a bundás kenyér is levetkőzte a szoc-reál előítéleteket, és reneszánszát éli a felkapott reggelizőkben az olyan egzotikus import tételek mellett, mint az avokádós toast és az acai bowl. Ezzel a hullámmal érkezett meg hozzánk a granola őrület is, ami lényegében a zabpehely menő, nagyvárosi unokatestvére. Ma már a boltban is sokféle granola közül válogatni, de ezzel együtt felesleges papír- és műanyag csomagolás érkezik, és az összetevők felett sincs ilyenkor kontroll. Igazi megvilágosodás volt, amikor rájöttem, hogy otthon 10 perc előkészülettel, a saját ízlésem szerint és csomagolás nélkül elkészíthetem a ropogós finomságot. Mutatom az én egyik jól bevált receptem.
Eleinte valamilyen misztikus fogásnak hittem a neve miatt - granola. Színes, ropogós, édes, reggelinek vagy snacknek tökéletes, mégsem kaptam rá, mert irreálisnak tartottam az árat, amit elkérnek egy-egy csomag granoláért. Az ár az egyik dolog, de rengeteg csomagolás is jön a boltban vásárolt fajtákkal, plusz a kedvenc hozzávalóimból (amik nyilván a drágábbak) mindig csak mutatóban volt bennük néhány szem. Az első otthoni kísérletem a granolával csúfos kudarc volt, mogyoróvajjal kevertem a zabpelyhet, ami pillanatok alatt odaégett. Annyira megrázó volt az élmény, hogy aztán sokáig nem próbálkoztam vele újra, egészen addig, amíg találtam egy foolproofnak tűnő receptet, így belevágtam. Azóta rendszeresen elkészítem ezt a granolát, ráadásul már tovább is fejlesztettem a receptet a saját ízlésemre szabva. Miért készíts te is saját granolát? Mert...
-
mindössze 10 perc az aktív elkészítési idő;
-
minden alapanyag beszerezhető zero waste a csomagolásmentes boltokban, egyedül a sütőpapír a szemét (de ilyenkor újrahasználom azt, amin például a földimogyorót pirítottam előtte a mogyoróvajohoz);
-
olcsóbb, mint a bolti;
-
csak az és annyi van benne, amit én szeretek.
A házilag készített granolában az a legjobb, hogy teljesen szabad utat enged az ízlésednek és a kreativitásodnak. A zabpehely alapot olyan hozzávalókkal dobod fel, amilyet csak megkívánsz, és olyan mennyiségben, ahogy neked az jól esik, így biztosan nem fordul elő, hogy a doboz granolában csak néhány szem pekándió vagy vörös áfonya árválkodik. Ez a recept is csak egy vonalvezető, még én is el szoktam térni tőle, és úgy adagolom a hozzávalókat, hogy épp jön az ihlet.
Elkészítés: 30 perc
Sütési idő: 20 perc
Hozzávalók:
- 250 gramm zabpehely
- 7 ek olívaolaj
- 7 ek méz vagy ízlés szerinti folyékony édesítő, agavé szirup vagy juharszirup
- 70 gramm török mogyoró
- 40 gramm mandula
- 50 gramm kókuszreszelék
- 50 gramm aszalt vörös áfonya (cukormenteset ajánlok, mert a méz miatt amúgy is édes lesz a végeredmény)
- 20 gramm kókusz chips
Melegítsd elő a sütőt 160 fokra. A kimért zabpelyhet egy nagy tálban nyakon öntöd az olajjal és az édesítőddel, majd alaposan összekevered, hogy jó ragacsos legyen. Ha nem tapad eléggé össze, az édesítőből adhatsz még hozzá. A mogyorót és a mandulát apróra töröd, majd hozzáadod a zabpehelyhez és összekevered vele.
Mehet a sütőpapírral bélelt tepsire a zabpehely, majd süsd 20 percig. Érdemes közben figyelni, hogy ne égjen meg túlságosan, akár át is kavargathatod, hogy mindenhol egyenletesen süljön meg a zabpehely.
Ha kész, vedd ki a sütőből, és szórd rá a kókuszreszeléket, az aszalt vörös áfonyát és a kókusz chipset. Tárold jól záródó üvegben, így nemcsak enni lesz élvezet, de gyönyörködni a művedben.